1. Prečo by mal byť masív lepší materiál na výrobu nábytku ako ostatné ?
- Je to priamy produkt prírody, teda po zdravotnej stránke je najčistejší, väčšinou najtrvácnejší a časom nestráca na cene toľko ako fabrické produkty.
2. Sú rozmery postelí udávané v popisoch " vonkajšie, alebo vnútorné" ?
- Výrobcovia aj predajcovia píšu rozmery postelí ako vnútorný rozmer od bočnice k bočnici ( kolmo na povrch) a od hlavového k nožnému čelu.
- Zákazník by mal rátať z celkovým rozmerom aj o hrúbku materiálu + vyčnievajúce časti ako sú najčastejšie nohy a čelá postele.
3. Ako sa rozlišujú prevedenia masívu čo sa týka spracovania materiálu ?
- najčastejšie rozdeľujeme na základe technologického postupu výroby masív na:
a) priebežný spoj ( kvalitnejšia a drahšia verzia), kde sa spájajú najväčšie a najširšie možné časti " dosák, lát " do celku, kde máte dojem že povrch je z jedného kusu dreva.
b) nekonečný vlis/tzv.cink ( poznáte to možno pod názvom " parketový spoj") kde sa menšie kúsky spájajú do dosák z výrazným "šachovnicovým " dizajnom.
4. Aká povrchová úprava masívu je najvhodnejšia ?
- najbežnejšie sa povrchy masívu olejujú, voskujú a lakujú.
- rozdiel je asi taký, že lakované povrchy sú hladné, uzatvoria štruktúru dreva a sú vhodnejšie do vlhkého prostredia, pretože film na povrchu neprepustí vodu do materiálu a tým pádom ho neznehodnocuje.
- olej zase vsaje priamo do materiálu a zvýrazní kresbu, prípadne štruktúru dreva. Masív potom ešte"dýcha" a je ho cítiť po celom byte. Je náchylnejší na vlhkosť, ale zase si hio viete kedykoľvek zoservisovať ( opraviť škrabance a mapy po tekutinách).
- vosk je niečo medzi. Máte dojem drsnejšieho povrchu ako pri oleji, ale nieje náchylný až tak na vlhkosť.